Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 26 úno 2020, 10:12

Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 9 ] 
 Údržba výstroje 
Autor Zpráva
Drancíři (5. lvl)
Drancíři (5. lvl)

Příspěvek Údržba výstroje
Tak jsem si vzpomněl, jak jsem kdysi vůbec nevěděl, jak se chovat k výstroji. Že se musí kanady hned po koupi nakrémovat, to mi kdosi poradil, ale dál jsme se dostával těžko, přetěžko. A když jsem viděl svého otce, jak vytáhl kanady po dvaceti letech ve skříni na denní světlo a začal je krémovat černidlem, pochopil jsem, že mnozí neví, co činit, dodnes. Zakládám tedy tento topic, aby se nováčci v postapo světě mohli optat na rady zkušenějších uživatelů, které jim dopomohou radovat se z těžce nabyté výstroje déle a kvalitněji. Akorát nevím, čím začít, takže se ptejte. :)
Snad jen, že:
Na boty existuje sada mazadel:
- olej pro výživu
- vosk pro impregnaci
- krém pro lesk
- sprej pro impregnaci
- houbička pro lesk
a sada kartáčů:
- kartáč na bahno
- mazací kartáč
- leštící kartáč

a že spacáky se skladují vždy vně obalu, ideálně volně pohozené, že do přepravních obalů se neskládají, ale cpou hala bala, a že se nikdy neperou.

27 srp 2012, 09:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Osamělý střelec (3. lvl)
Osamělý střelec (3. lvl)

Příspěvek Re: Údržba výstroje
Koupím nové pohorky, kožené s textilními částmi, membránové. Co na ně jo a co na ně ne?

27 srp 2012, 11:56
Zewell (4. lvl)
Zewell (4. lvl)

chekotay píše:
a že spacáky se skladují vždy vně obalu, ideálně volně pohozené, že do přepravních obalů se neskládají, ale cpou hala bala, a že se nikdy neperou.

Tých 15 rokov čo mám môj spacák pravidelne porušujem všetky body (teda praný bol zatiaľ len raz). Počítam že u topánok na tom nie som o moc lepšie :ugeek:

27 srp 2012, 12:21
Brahmína

u tech spacaku... natazeny jde jen pod posteli, (ve skrini (na skrin uz zas jen prehnuty. jeste by nebylo marne ho povesit, ale satni skrine jsou nizke... tak prehnout prez tycku napul a pokrcit si kosile. nebo, pokud ma na spodu poutka, tak povesit z druhe strany nejakych nezaviranych dveri.
jine a hlavne lepsi navrhy? vozim ted deku stejne, ale na ten zimni by se to siklo.

27 srp 2012, 15:09
Šílející brahmína

Já ty svoje ačr kanady mažu pořád jinak, někdy bezbarvým sigal krémem, jindy černidlem, občas indulonou, ale zdá se, že to nevadí. Podle instrukcí z jednoho krému píšou, že: "Nanášejte na čistou a suchou obuv vytemperovanou na plus 30 st. celsia, pro lepší proniknutí vosků do struktury materiálu. Nechejte volně zaschnout a přeleštěte." (Sigal: leštidlo na vojenskou obuv Černé=ten mi vnutil prodavač v armyshopu k těm kanadám před lety.)
Takže co mi takhle jeden mistr poradil na učňáku, prý mám kanady po uschnutí pořádně přeleštit a tak to tak dělám. Ale podle mýho jde jenom o ten lesk, kvůli puntíčkářskejm oficírům.

(Off topic vložka: Nevíte náhodou, kde bych sehnal nové kanady vz. 90, velikostně tak 46-47, za nějakou slušnou cenu? Už musím koupit nové botky, bo tamty mám už asi pět let. A pokukoval jsem po Panamách US jungle, ale nechce se mi furt kupovat drahý impregnační spreje.. Thx.)

27 srp 2012, 18:08
Drancíři (5. lvl)
Drancíři (5. lvl)

Mogh píše:
chekotay píše:

Tých 15 rokov čo mám môj spacák pravidelne porušujem všetky body (teda praný bol zatiaľ len raz). Počítam že u topánok na tom nie som o moc lepšie :ugeek:

Já na tom byl stejně, až do chvíle, kdy jsem do přírody nejen mohl, ale také musel, a to jsme si tak jednoho chladného rána řekl: "Hmhmhm, to je zajímavé, mám těžký, hutný spacák, zabírá to celý bágl, a stejně je mi v něm kosa, stačí plus deset a trocha větru, hmhmhm, čím to asi bude... a to je zvláštní, že nejvíc to profukuje podél skladů..." Tak jsem si o tom něco načetl a zjistil jsem, že pořád stejným překládáním se na místě překladu poláme výplň (vlákno/peří) a pak to prostě nehřeje. Také že čím déle v obalu, tím víc se to podrtí.
Tak jsem si pořídil nový, ten udržuju nově, a docílil jsem výrazné úspory místa a hmotnosti, přitom při výrazném zvýšení komfortu. Mohu doporučit. :ano: Zvláště v tuto dobu, kdy jsou turistické obchody plné výprodejů a solidní spacáky jsou hříšně levné.

Alexandr Folio píše:
u tech spacaku... natazeny jde jen pod posteli, (ve skrini (na skrin uz zas jen prehnuty. jeste by nebylo marne ho povesit, ale satni skrine jsou nizke... tak prehnout prez tycku napul a pokrcit si kosile. nebo, pokud ma na spodu poutka, tak povesit z druhe strany nejakych nezaviranych dveri.
jine a hlavne lepsi navrhy? vozim ted deku stejne, ale na ten zimni by se to siklo.

Já měl jeden spacák natažený pod postelí. Zbylé spacáky jsem pověsil na háčky, které jsem narval do panelu až těsně pod stropem. Takže jednu stěnu pokoje mi zdobí plastická skulptura "Vandrákův sen".

Henry Thorn píše:
Já ty svoje ačr kanady mažu pořád jinak, někdy bezbarvým sigal krémem, jindy černidlem, občas indulonou, ale zdá se, že to nevadí. Podle instrukcí z jednoho krému píšou, že: "Nanášejte na čistou a suchou obuv vytemperovanou na plus 30 st. celsia, pro lepší proniknutí vosků do struktury materiálu. Nechejte volně zaschnout a přeleštěte." (Sigal: leštidlo na vojenskou obuv Černé=ten mi vnutil prodavač v armyshopu k těm kanadám před lety.)
Takže co mi takhle jeden mistr poradil na učňáku, prý mám kanady po uschnutí pořádně přeleštit a tak to tak dělám. Ale podle mýho jde jenom o ten lesk, kvůli puntíčkářskejm oficírům.

(Off topic vložka: Nevíte náhodou, kde bych sehnal nové kanady vz. 90, velikostně tak 46-47, za nějakou slušnou cenu? Už musím koupit nové botky, bo tamty mám už asi pět let. A pokukoval jsem po Panamách US jungle, ale nechce se mi furt kupovat drahý impregnační spreje.. Thx.)

Sigil obsahuje i vosky, takže není úplně marný a pro vacházkovou obuv v zásadě stačí. Je to takový ten základ. Indulona nevadí, pokud ti nezáleží na tvaru boty (což u kanady moc nezáleží) a pokud nechodíš v mrazu. Indulona a podobné hydratační krémy na ruce totiž obsahují vodu (nestává se ti, že při mačkání indulony z tuby vyteče napřed kapka vody?), která prolne kůži naskrz a pak zmrzne a změní kůži v plech, který se chůzí potrhá. Jestli sis na Paranoidu všiml mých kanad, tak tam ty strašlivé trhance jsou důsledkem indulony a mrazu.
Temperování obuvi jsem zkoušel, viditelný výsledek - nevím. U vosků možná ano, ale já raději používám oleje,a ty sáknou dobře i v chladnějších podmínkách.
Mazání kanad po každém vyčištění jednak vyživí kůži, jednak zabrání dalším nečistotám, aby pronikly do hloubi usně nebo aby se zažraly na povrchu.
Nové kanady vz. 90 v této velikosti za rozumnou cenu shání půlka AČR, protože předpis povoluje jen vz.90 a vz.2000, přičemž vz. 2000 bez podšívky už nejsou nikde a ty s podšívkou se prý nedají nosit. Takže to nebude snadný lov.

28 srp 2012, 07:45
Drancíři (5. lvl)
Drancíři (5. lvl)

Viky píše:
Koupím nové pohorky, kožené s textilními částmi, membránové. Co na ně jo a co na ně ne?

Armáda má pro mix kůže/textil/membrána speciální ošetřovací prostředky. Hádám, že outdoor bude mít taky něco takového. Jen s menším množstvím výstražných tabulek. :)

EDIT:
Citace:
K ošetření obuvi z hladké usně můžete použít speciální tuky, vosky a krémy s obsahem přírodních látek nebo spreje obsahující oleje.
Na broušenou kůži (nubuk) a textilní materiály nepoužívejte krémy, tuky a vosky. K impregnaci bot z broušené kůže kombinované s textilií se používají speciální spreje.

Citace:
Pokud GTX (membrána Gore-Tex) funguje, tak ti nohu ochrání před vnější vodou stejně jako Sno-Seal, s tím, že ti na rozdíl od vosku pustí nějaké výpary z nohy přes botu ven. Bota bude sice nacucaná vodou, po celodenním nošení v mokrém sněhu, ale díky GTX bude noha v suchu, bota rychle vyschne a hlavně budeš moct doplnit kondicionérem do kůže z které je bota ušitá, látky které ti pomůžou udržet kůži vláčnou, pružnou a kůže se nepoláme. To vosk - Sno-Seal nedokáže.
Takže ještě jednou a ne určitě naposledy :
GTX FUNGUJE, NENÍ ZNIČENÁ - POUŽÍT KONDICIONÉR NEBO KONDICIONÉR S IMPREGNACÍ - TVOJE SITUACE
GTX NEFUNGUJE JE ZNIČENÝ (BOTY PROTÍKAJÍ) - BOTY ZAVOSKOVAT SNO-SEAL - TVOJE SITUACE, AŽ TAK ASI ZA DVA ROKY, KDY ZAČNE GTX PROPOUŠTĚT VODU Z VENKU DO BOTY.

ŠKODA NIČIT NOVÉ BOTY POKUD MEMBRÁNA FUNGUJE A POKUD FUNGUJE JE LEPŠÍ NEŽ VČELÍ VOSK - SNO-SEAL.
UŽ JE TI TO JASNÝ???

:arrow: http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?p=286251

28 srp 2012, 07:47
Zewell (6. lvl)
Zewell (6. lvl)

Nemám teď sice úplně pohorky ale krom vysokého kotníku to splňuje všechno co od takové boty čekat.
http://www.mall.cz/nizka-obuv/salomon-x ... -ultra-gtx

Budu k tomu asi kupovat ty spreje co tam jsou v doporučených.

Kdyby někdo o tom uvažoval tak jsou to dobré stabilní boty do terénu a fakt nepromokavé. Jenom mě štve, že jsou málo prodyšné. Uvažuju o reklamaci.

28 srp 2012, 09:02
Drancíři (5. lvl)
Drancíři (5. lvl)

Citace:
Ale zrovna čistá kůže + GTX je takový trošku kočkopes. Ona sama kůže má při správném ošetřování nepropustné vlastnosti, tak proč to ještě nastavovat membránou? Samozřejmě neuškodí, ale připlatíš si za ni a stejně se o ni musíš starat. Když tu kůži voskem hloubkově naimpregnuješ (po roztažení kůže horkem), tak máš dlouhodobě nepromokavé boty i bez příplatkové membrány a stačí to opakovat tak jednou ročně i při intenzivnějším použití bot. Akorát pak ta kůže o trošku hůř dýchá a někteří zlí jazykové tvrdí, že ten vosk i více vysušuje a kůže pak praská, ale podle zkušeností lidí, co to dělají, to není nic jiného než žblepty teoretických turistů, víceméně.

Citace:
Kup trekové ponožky - mají různé takové zpevňovací a portishrnovací zóny a hlavně odvádějí vlhkost. Já s nima asi o tisíc porcent vylepšila levné a mizerné trekové boty. Je v nich snesitelně i v případě, že máš boty zcela pormočené.

Citace:
Kupuju ponožky v rybářskejch potřebách, protože mají podobný vlastnosti jako trekový, zato jsou za 1/3 cenu...
(...)
Není zač, jinak u rybářů kupuju ještě kvalitnbí pláštěnky a užitečný nepromokavý komplety za pár stokaček, doporučuju !

Citace:
Já jsem snosealem impregnoval rok a něco starý Asola zničený na Kamčatce - membrána odešla.
První nařát v horkovzdušné troubě na asi tak 60°C, namazat pořádnou vrstvou a zapíct při stejné teplotě jako při nahřívání a znova namazat.
Na vandru před dvouma tejdnama proběhlo skotačení v mokrým sněhu a problém byl jenom s propocenejma ponožkama...

12 lis 2014, 13:57
Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.   [ Příspěvků: 9 ]